Oldalak

2021. augusztus 8., vasárnap

Monica McCarty – Az Íjász


   A Felföld rettegett fiai 9




   A kiváló íjász, Gregor MacGregor kulcsfontosságú szerepet tölt be Robert the Bruce rettegett fantomseregében. Egy küldetés során azonban felismerik, és ezzel nemcsak a saját, de a társai élete is veszélybe kerül. A férfi így arra kényszerül, hogy egy időre hazatérjen az otthonába, és eltűnjön szem elől. Ám odahaza nem a vágyott béke, hanem újabb küzdelem várja: az időközben kívánatos ifjú hölggyé cseperedett gyámlányának, Cate of Lochmabennek ugyanis feltett szándéka, hogy elcsábítja a harcost, és elnyeri a szívét. De vajon sikerül-e elérnie a célját, mielőtt veszélybe kerülnének, és örökre közéjük állna a titok: hogy ki is Cate valójában?


   General Press, 2021
   Eredeti cím: The Arrow, 2014




   “Az Úr ezerháromszáztizenkettedik esztendejében... Robert the Bruce és a titkos, elit felföldi harcosokból álló csapata hat éve vívja újszerű háborúját az angolok ellen, akik meg akarják fosztani a királyt a koronájától, hogy Skóciát az angol király hűbéresévé tegyék.”

   Még mindig visszasírom azokat a boldog időket, amikor a General Press Kiadó Romantikus Regények kategóriában havonta több könyvet is megjelentetett. Ahhoz képest most jó, ha egy évben tíz ilyen kötet kerül a boltokba. Pedig minden bizonnyal lenne rá igény, hiszen ezeknek a könyveknek egy része klasszikus/történelmi romantikus (ki melyik megnevezést szereti jobban), s az utóbbi időben a zsánerben meglehetősen gyenge a felhozatal. Nem titok, hogy kedvelem a régmúlt korokban játszódó romantikus történeteket, tehát két kézzel kaptam McCarty könyve után.

   Az Íjász a szerző A Felföld rettegett fiai nevű sorozatának kilencedik része, és azt is többször elmondtam már, hogy eleinte valamiért nem volt felhőtlen a viszonyom ezzel a sorozattal, annak ellenére, hogy Skócia a szívem csücske, és az itt játszódó történetek a kötelező olvasmány kategóriában futnak nálam. Bár egy sorozat kilencedik része, a kötetek önálló történetként is megállják a helyüket, hiszen az alap közös: a harcosok valamennyien Robert the Bruce titkos elitalakulatához tartoznak, skót szabadságharcosok, és az a feladatuk, hogy Robert the Bruce-t Skócia trónjára juttassák és ott is tartsák. Minden rész egy-egy, az alakulathoz tartozó harcos története. A sorozat és a zsáner kedvelőinek a jó hír az, hogy ezzel még mindig nincs vége, hiszen még hátra van három rész.

   Ez a kilencedik rész Gregor McGregor története, aki Bruce és a skót Felföld legjobb íjásza, és nyílván az elitalakulat tagja. Ő a sorozat „szépfiúja”. Igen, nem jóképű, nem vonzó, Gregor McGregor szép. Ami egyszerre áldás és átok. Áldás, hiszen soha nem kellett egyetlen hölgy kegyeiért sem tepernie, és átok, mert egy idő után a hölgyek felkínálkozása kezdett terhes lenni számára, s társai piszkálódását, ugratásait még nem is említettem. Nagy fájdalma, hogy soha nem bírta néhai apja elismerését, s bár a sors keze által ő a klánvezér, ezt inkább tehernek, mint megtiszteltetésnek érzi. És úgy gondolja, hogy meg sem érdemli ezt a tisztséget.
   A két főhős találkozása egy tragikus esemény alkalmával történik. Az angolok feldúlják a falut, ahol Cate, a hősnő, anyjával él, holttestek százait hagyják hátra, Cate-et pedig lassú halálra káthoztatják, amiért anyja védelmében rátámadt egy angol katonára. Egy kiszáradt kút mélyén senyved napokig, míg az elitalakulat néhány tagja – köztük természetesen az Íjász – ki nem szabadítja. És ez szerelem volt első látásra, legalábbis Cate részéről.

   Ez után az epizód után a történet néhány évet ugrott. Cate már fiatal hölgy, aki a McGregor klánnal él kiszabadítása óta, megtanulta megvédeni magát, mondhatni egy mini női harcos, és szíve továbbra is az Íjászért dobog, aki nem lát benne többet, mint védencét. Ekkor dönt úgy Cate, hogy a megszokott vadócból most nőiesre veszi a figurát, ami számatlan mulatságos jelenetet eredményez, hiszen mindig akkor történik vele valami, amikor a legjobban szeretne kinézni. McGregor pedig kényszervakációra érkezik haza. Legendás precizitása oda, királya pedig pihenni küldi.
   Kicsit zavaró volt, ahogy Cate mindent bevet, hogy észrevetesse magát a férfivel. Engem idegesít, mikor egy nő teper és szabályosan felkínálja magát egy férfinek, és Cate ezt ráadásul meglehetősen sután is tette, nem lévén tapasztalata a másik nemmel. Viszont annál találékonyabb, mikor a potenciális vetélytársnőket kell eltakarítani az útból. Éééééés van neki egy titka, amit azóta őrizget, amióta a skót harcosok kimentették a kútból. A történet pikantériája, hogy eleinte Cate fut McGregor után, aztán fordul a kocka és az Íjász fut a lány után, aki ekkor megjátsza az elérhetetlen, rátarti kisasszonyt, bár érzései a férfi iránt semmit sem változtak.

   A történet továbbra is megőrizte hitelességét és korhűségét, és nem volt egy habos-babos romantikus nyáltenger, bár én úgy gondolom, hogy az előző részekhez képest talán jobban fókuszált a párra és a velük kapcsolatos történésekre, mint az angol-skót konfliktusra. De ez nem feltétlenül rossz.
   Szerethető, pörgős, néhol meghökkentő, vagy akár egészen drámai, máskor pedig akár hangos kacagásra fakasztó. Annyi erotika van benne, amennyit a történet ígényel, nem esik túlzásokba semmilyen szempontból, tehát, bár nem volt tökéletes – mi az manapság? –, nekem ez a történet bejött és nyugodt lélekkel ajánlom a zsáner rajongóinak.





A szerző nevéhez kapcsolódó bejegyzések:








2021. augusztus 3., kedd

Abbi Waxman – Egy könyvmoly élete



   Könyvesboltba viszi olvasóját Abbi Waxman új romantikus története, mely magyar nyelven a General Press Kiadó gondozásában látott napvilágot. Tartsatok velünk ezen a csodálatos utazáson, s ha a szerencse is mellétek áll, megnyerhetitek a Kiadó által felajánlott könyv egy példányát.




   Nina Hill igazi könyvmoly. A fiatal nő elképesztően magabiztos – a könyvek között. Az élete viszont pont olyan, amilyennek akarta: egy könyvesboltban dolgozik, emellett minden kvízkérdésre csípőből tudja a választ, tökéletesen szervezi a mindennapjait, és van egy Phil nevű macskája. Amikor a sosem látott apja meghal, Nina rádöbben, hogy a férfi hagyatéka nem más, mint számtalan nővér, fivér és unokatestvér – akik ráadásul mind a közelben laknak! És szívesen találkoznának vele! Neki pedig ezzel a rengeteg vadidegennel mind beszélnie kell. És ha mindez nem lenne elég: kiderül, hogy Tom, aki a kvízjátékokban Nina mindentudó ősellensége, a valóságban kedves, vicces srác, és szívesen randizna Ninával. Hát nem tudja, milyen szörnyű ötlet ez? És vajon lehet az élet olyan szép, mint a könyvlapokon?



   General Press, 2021
   Eredeti cím: The Bookish Life of Nina Hill, 2019





   Abbi Waxman nevével először 2017-ben találkoztam, amikor az Európa Kiadó gondozásában megjelent magyar nyelven az Új örömök kertje című könyve. Hogy miért kellett annyi évet várni egy újabb Waxman könyvre? A válasz nagyon egyszerű: akkoriban az volt a szerző egyetlen könyve, és azóta sem írt sokkal többet, de valamennyien tudjuk, hogy a minőség a fontos, nem a mennyiség.
   Annak idején kedveltem az Új örömök kertjét, tehát kétség nem fért hozzá, hogy ezt az újabb Waxman könyvet is olvasni akarom, bár nekem személyes ellenérzésem van a magyar címben szereplő „könyvmoly” szóval kapcsolatban.
   A cím és a fülszöveg alapján nyilvánvaló, hogy ez egy olyan történet, ahol a könyveknek jelentős szerepük van a cselekményben, bár azt nem mondanám el, hogy minden csak körülöttük forog. Csupán a főszereplő Nina Hill élete forog a könyvek körül, és ennek logikus magyarázata van: a könyvek, az olvasás az egyetlen stabil pont az életében. Csonka családban nevelkedik, bár a család szó erősen megkérdőjelezhető, hiszen Nina ausztrál anyja futó kapcsolatából született, apja személyét örök homály fedi, és ezt a témát anyja nagyon zavarosan kezeli. Mi több, lányát is dadára bízza, míg ő a karrierje építése céljából a fél világot beutazza. Tehát Nina családját a dadus jelenti és a könyvek, az olvasás. Nem véletlen, hogy egy könyvesboltban dolgozik felnőttként, és egyetlen társa egy macska, Phil.

   "A macskája, Phil a kapu tetején üldögélve várta. Phil barna cirmos kandúr volt, a farka vége fekete, a lábain fehér zoknit viselt. Amikor nyílt a kapu, leugrott, és előreszaladt a lépcsőhöz. A peckesen magasba emelt farka olyan volt, mint a kis háromkerekű bicikliken meredező zászlócska. Nina meglátta, hogy egy szép nagy döglött gilisztát hagyott a lábtörlőn. Phil lezserül megállt mellette, mintha odavetné: „Ja igen, majdnem el is felejtettem, hoztam neked egy gilisztát. Semmi különös, de a saját mancsommal fogtam, és idehoztam neked. Gondoltam, jólesne egy kis harapnivaló munka után.” (Nina fejében Phil mindig úgy beszélt, mint Micimackó.) Lehajolt, és megsimogatta a macska fejét.
   – Kösz, Phil. Ez egy hihetetlenül csodás giliszta. – Phil önelégülten a lábához dörgölőzött. Más macskák szívesen bent maradnának egész nap, csak heverésznének és a feneküket nyalogatnák, de Phil mindig odakint lebzselt, és elvégezte a Fontos Teendőket. – De ha nem bánod, elteszem későbbre. – Phil csupán vállat vont."


   Nina kicsit kényszeres. Napjai pontosan megtervezettek, és nem szereti, ha bármi is kizökkenti ebből a jól bejáratott ritmusból: munkahely, könyvklubok, kvízestek, mozizás, de még a bevásárlás, nagymosás is pontos beosztás szerint zajlik. Nem igazán enged be új embereket az életébe, munkatársain kívül csak a kvízcsapatához tartozó barátaival éríntkezik, ezért Nina gondosan megszervezett világa alapjaiban reng meg, amikor egy nap szembesül azzal, hogy eddigi élete anyja hazugságaira épült, apja a városban élt, de már csak a halálhíréről értesül a család ügyvédjétől. Apja három házasságából számos féltestvére, még több unokaöccse és -húga van, s sosem látott családtagjai ismerkedni akarnak. Gyermekkorában Nina burkolt irigységgel figyelte osztálytársai családjait, most viszont nem tud mit kezdeni a hirtelen rászakadt rokonsággal.

   Ha mindez nem lenne elég, akkor a szerelem is kopogtatni látszik Nina ajtaján a kvízjátékos Tom személyében akivel szemben Nina komoly ellenszenvet táplál, de különös módon biztonságban érzi magát a férfi társaságában. S habnak a tortán még a munkahelye is veszélybe kerül.
   Ez egy hullámzó intenzítású történet, mert váltakoznak benne Nina jól megszervezett napjai, melyeket a szerző a napi tervezőjéből vett oldalakkal illusztrál, a mindennapok történéseivel, melyek megzavarják Nina jól bejáratott rutinját, meglepetéseket hoznak és felpörgetik az eseményeket. Könnyen olvasható, néhol vicces – különosen a Phillel, a macskával, folytatott beszélgetések –, és ami a számomra nagyon fontos, teljesen hihető volt. Betekintést nyújtott egy független könyvesbolt mindennapjaiba, a családi kapcsolatok bonyolultságába. Kicsit idealisztikus, de mégis nagyon szerethető történet, mely könnyed szórakozást biztosít egy-két estére. De ízlések és pofonok...

   U.i.: a magyar kiadás borítója sokkal jobban tetszik, mint az eredeti.


A szerző nevéhez kapcsolódó bejegyzés:







   A történet hősnőjének macskája van, akivel időnként mélyreható párbeszédeket folytat. Nyereményjátékunk minden állomásán egy-egy olyan szerző nevét találjátok, akiknek valamelyik könyvében fontos szerepet kap egy macska. A ti feladatotok az, hogy a Rafflecopter megfelelő dobozába beírjátok a könyv címét.

   Figyelem! A válaszok utólag nem módosíthatóak. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő emailre, ellenkező esetben új nyertes sorsolására kerül sor. A kiadó csak magyarországi címre postáz.



Melinda Metz



a Rafflecopter giveaway




08.03 - Betonka szerint a világ…
08.05 - Könyvvilág
08.07 - Csak olvass!